27. listopadu 2012

Ermanno Olmi: Rozhovory

Knihu rozhovorů s italským režisérem Ermannem Olmim uvádí v těchto dnech na trh nakladatelství Camera obscura. Jádro knihy tvoří český překlad italského originálu knihy Charlie Owense Ermanno Olmi, vydaného nakladatelstvím Gremese Editore v letech 2001 a 2008. Knihu přeložil Petr Slinták, který napsal k českému vydání také obsáhlý Olmiho profil a je také iniciátorem dalšího původního rozhovoru s Olmim, jenž s ním vedl v jeho sídle v Asiagu v květnu 2011 (na jeho překladu se podílela Martina Mezírková). Tento specificky český doplněk starších Owensových rozhovorů obsahově dotahuje témata, která Owens ve svých rozhovorech zakončil filmem Válečnické řemeslo (2001), až do posledních Olmiho prací, včetně Vesnice z kartonů z roku 2011 a současně přináší některá další témata, včetně českých a rakousko-uherských dějinných a kulturních souvislostí, jakožto i Olmiho práci v Čechách.
Owensovy rozhovory se drží chronologie režisérova života a tvorby a v samostatných kapitolách přibližují buď životní etapy nebo jednotlivé celovečerní filmy. Přínosem jsou stručné anotace filmů v úvodu každé kapitoly, které umožňují čtenáři se s jejich dějem alespoň informativně seznámit. Text je tradičně doplněn poznámkami pod čarou, novinkou u filmových knih nakladatelství Camera obscura je barevná galerie fotografií, která obsahuje i snímky z velmi málo známých filmů, například z raných Olmiho dokumentů. Připojena je kompletní filmografie a výběrová bibliografie a také rejstříky osob a uměleckých děl.
Knihu je možné zakoupit buď v kamenném či internetovém knihkupectví Terryho ponožky, na Slovensku se připravuje prodej tradičně v prodejně SFÚ (cca od poloviny prosince 2012). Cena byla stanovena na 485 Kč / 16 €.

Ermanno Olmi
Rozhovory
přeložili Petr Slinták a Martina Mezírková
Camera obscura
Příbram, Svatá Hora
2012
ISBN 978-80-903678-7-6Žádné komentáře: